Czym jest podologia oraz czym dokładnie zajmuje się podolog?
Czym jest podologia oraz czym dokładnie zajmuje się podolog? Podologia jest nauką o dolnych kończynach. Bada ona wszelkie narządy jak i także tkanki, z których one są zbudowane. Podologia obejmuje w swoim zakresie takie zagadnienia jak osteologię, ortopedię, flebologię, miologię, neurologię, angiologię, limfologię oraz dermatologię. Podologia bada powiązania wzajemne pomiędzy powyższymi dziedzinami nauki oraz ich wpływ wzajemny na siebie. Cel jest jeden – chodzi o funkcjonowanie prawidłowe dolnych kończyn. Podolog zatem zajmuje się diagnozowaniem jak i także leczeniem skórnych zmian oraz płytki paznokciowej u stóp.
Po czym poznać dobrego podologa?
Podolog, który jest świadomy swojego zawodu oraz swojej odpowiedzialności diagnozuje oraz leczy pacjentów niezmiernie wnikliwie. Specjalista poza wywiadem, konsultacjami również rozwiązuje skórne problemy oraz zmiany płytki paznokciowej. Niewątpliwą zaletą zawodu podologa jest określony ściśle zakres działania. W tym wypadku jest to stopa, skóra oraz przydatki.
Wiedzę na temat dolnych kończyn niekiedy jest większa, aniżeli w medycznych zawodach zajmujących się całym ciałem ludzkim. Lekarz podolog jest zawodem niezwykle potrzebnym. Coraz częściej jest to zawód doceniany przez pielęgniarki jak i także przez lekarzy. Jest to jak najbardziej przełomowy moment. Jeszcze nie tak dawno mało kto wiedział w ogóle kim jest podolog, czym się zajmuje oraz dopiero co mało kto go doceniał. Szczególnie trudno było „przebić się” podologom w środowisku lekarskim. Obecnie wygląda to już zupełnie inaczej.
Kto zgłasza się do podologa?
Do podologa zgłaszają się najczęściej osoby starsze, diabetycy jak i także osoby mający wrastające paznokcie, bolesne odciski czy też tak zwane nagniotki. Poza tym osoby z infekcjami przewlekłymi wirusowymi, grzybiczymi czy też bakteryjnymi. Zwrócić także należy uwagę na występowanie rogowych zmian płytek paznokciowych oraz w obrębie podeszwy. W większości wypadków zmiany rogowe wynikają z ustawienia nieprawidłowego kończyn dolnych, problemów z tak zwaną biomechaniką dolnych kończyn czy też obciążania stop podczas chodzenia. Gabinetu podologicznego w swoim mieście, na przykład po frazie podolog Warszawa poszukują osoby mające pękające pięty, zrogowacenia, brodawki wirusowe, infekcje grzybicze, infekcje bakteryjne czy też nadmierną potliwość. Fraza podolog Warszawa będzie także interesowała osoby, które mają paznokcie rurkowate, paznokcie pogrubione, odklejanie się płytki paznokciowej, wrastające paznokcie, infekcje grzybicze czy też infekcje bakteryjne.
Gdy tylko zauważymy u siebie niepokojące zmiany na stopach czy też na paznokciach u stóp powinniśmy poszukać dobrego podologa. Wpisując frazę podolog Warszawa mamy jak na przysłowiowej „tacy” adresy oraz numery telefonów do wszelkich gabinetów. Podolodzy w Warszawie przyjmują w wielu gabinetach. Wybór jest ogromny. Przed zapisaniem się na wizytę do podologa w Warszawie powinniśmy poczytać o danym gabinecie opinie. Pozytywne opinie na pewno ułatwią nam wybór. Negatywne zaś uświadomią nas, że dany gabinet nie jest dobrym wyborem. Wiele osób ma problem jednak z określeniem tego jaki powinien być dobry podolog?
Jaki powinien dokładnie być dobry podolog?
Bez dwóch zdań problemy z jakimi się zgłaszają pacjenci wymagają podejścia holistycznego ze strony podologa oraz jego wszechstronnej oraz ogromnej wiedzy w zasadzie z każdej nauko powyżej wymienionej. Podolog powinien wykazywać się ogromną empatią oraz także zrozumieniem każdego swojego pacjenta. Zmiany z którymi się borykają pacjenci są powodem kompleksów. Wynikają z przeświadczenia ogólnego, że wszelkie przebarwienia czy też zmiany struktur płytki paznokciowej są wynikiem zaniedbania czy też grzybicy. Nic bardziej mylnego.
Grzybicze zmiany występują bardzo rzadko i raczej są spowodowane zbyt intensywnym dbaniem o paznokciową płytkę oraz pozbywanie jej ochronnej warstwy. Ma na to wpływ oprócz tego również obniżona odporność organizmu, korzystanie często z publicznych miejsc czy też nadpotliwość. Zmiany skórne, które pojawiają się na podeszwach stop lub też na jej krawędziach bocznych w większości przypadków są wywołane nieprawidłową mechaniką chodu. Obciążanie nieprawidłowe stóp wywołać mogą zmiany rogowe przez obronne mechanizmy skóry oraz nacisku główek kości, które się znajdują pod nią.
Podsumowanie
Podologia jest dziedziną nauki niezwykle potrzebną. Co do tego chyba nikt nie ma żadnych wątpliwości. Niestety stopy bardzo często są przez nas lekceważone. Jest to ogromny błąd. Czasami stopy są lekceważone przez całe życie, a tak naprawdę potrzebują profesjonalnej opieki. Ubolewa się nad tym, że wiedza dotycząca pielęgnacji stóp jest nadal tak niewielka. Rodzice sami nie wiedząc jak o stopy dbać, na pewno nie nauczą tego swoich dzieci. Dlatego właśnie podolog powinien także swoich pacjentów oraz rodziców młodych pacjentów edukować i to od pierwszej wizyty. Każdy z nas powinien wiedzieć jak prawidłowo zadbać o swoje stopy. Unikniemy w ten sposób poważnych problemów.