Filtry przemysłowe do powietrza
Filtry przemysłowe do powietrza możemy podzielić na kilka rodzajów, przy czym jednym z nich są urządzenia służące oczyszczaniu powietrza. Filtry przemysłowe do powietrza najczęściej używane są w firmach produkcyjnych, fabrykach czy elektrowniach, choć można je spotkać także w innych miejscach. Do czego służą i jakie jest ich główne zadanie?
Kilka informacji o filtrowaniu powietrza
W ciągu ostatnich kilku lat sporo możemy usłyszeć o zanieczyszczeniach powietrza. Mówimy o nich głównie w kontekście smogu, z którym mamy do czynienia przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zanieczyszczenia powietrza spowodowane są także procesami produkcyjnymi czy ogólnie procesami spalania, jakie zachodzą w firmach, fabrykach czy elektrowniach. Filtrowanie powietrza to bliski nam temat. Coraz więcej osób decyduje się zakupić na użytek domowy urządzenie filtrujące, które znacząco poprawia jakość powietrza w ich domu.
Co prawda nie jesteśmy w stanie całkowicie go oczyścić, jednak dzięki odpowiednim filtrom do naszego układu oddechowego trafia zdecydowanie mniejsza ilość substancji potencjalnie niebezpiecznych. Skoro chętnie oczyszczamy powietrze w domach, to nie powinno dziwić, że firmy produkcyjne, fabryki bądź elektrownie muszą dysponować znacznie efektywniejszym sprzętem, czyli filtrami przemysłowymi do powietrza. Zachodzące w tych miejscach procesy powodują wydzielanie do atmosfery znaczącej ilości substancji potencjalnie szkodliwych. Stanowią one zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, lecz również dla zdrowia człowieka.
Musimy pamiętać, że tego typu jednostki pracują w trybie ciągłym, stale emitując szkodliwe substancje. Podobnie jak w domach, całkowita redukcja pyłów w powietrzu jest niemożliwa, jednak ich ilość można znacząco ograniczyć. W tym celu wybieramy wysokiej klasy filtry przemysłowe do powietrza.
Jak działają filtry przemysłowe do powietrza?

Zasada działania filtrów przemysłowych do powietrza jest bardzo prosta. Wyposażone są one w specjalny system, który wdmuchuje powietrze z otoczenia. Następnie jest ono filtrowane, tak aby zatrzymać cząsteczki spalin, kurzu czy pyłu. Czyste powietrze oddawane jest z powrotem do otoczenia, natomiast zanieczyszczenia pozostają w filtrze. Dzięki temu nie wdychamy spalin, a jednocześnie nie przedostają się one dalej, do atmosfery.
Czy jednak wszystkie filtry przemysłowe do powietrza działają na dokładnie takich samych zasadach? Schemat funkcjonowania jest taki sam – zauważmy, że w bardzo podobny sposób działają urządzenia wykorzystywane w domowych warunkach. Niemniej jednak poszczególne sprzęty mogą różnić się od siebie konkretnymi parametrami. W ofercie producentów filtrów przemysłowych do powietrza znajdziemy urządzenia zaawansowane technologicznie, które są w stanie pracować na dużych powierzchniach, wychwytując nawet drobne zanieczyszczenia. Znajdziemy także nieco mniej funkcjonalny sprzęt, wyłapujący jedynie większe cząstki. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od jakości filtru, a także potrzeb jednostki, która musi zostać w niego wyposażona.
Gdzie znajdują zastosowanie filtry przemysłowe do powietrza?
Filtry przemysłowe do powietrza znalazły zastosowanie przede wszystkim w miejscach, w których dochodzi do emisji potencjalnie szkodliwych substancji. Mowa przede wszystkim o fabrykach oraz elektrowniach, gdzie każdego dnia przeprowadzane są liczne procesy spalania. Pamiętajmy także o firmach produkcyjnych. Nie we wszystkich jednostkach dochodzi do nagromadzenia na stosunkowo niewielkiej powierzchni pyłów, jednak większość procesów produkcyjnych powoduje zwiększoną emisję substancji potencjalnie niebezpiecznych.
Powietrze, które wydostanie się na zewnątrz, a także to, którym oddychają pracownicy, musi zostać odpowiednio oczyszczone. Skąd wiadomo, kiedy zainstalować filtry przemysłowe do powietrza i jakiej powinny być one jakości? Otóż przedsiębiorcy muszą przestrzegać tak zwanych norm zapylenia, które są dla nich obligatoryjne. Po ich przekroczeniu konieczne staje się wdrożenie odpowiedniego systemu filtracji powietrza. Coraz częściej z filtrów przemysłowych do powietrza korzystają również inne jednostki, których przedmiotem pracy nie jest działalność produkcyjna. Mowa przede wszystkim o firmach prywatnych oraz instytucjach publicznych, dbających o czystość powietrza.
Nie ulega wątpliwości, że problem z nią występuje zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Tymczasem nawet wysokiej klasy filtry powietrza domowe nie są w stanie poradzić sobie na większych powierzchniach. Musimy wtedy zakupić zaawansowane technologicznie urządzenie, takie jak filtr przemysłowy do powietrza. Oczywiście, ma ono zupełnie inne parametry, niż filtry wykorzystywane w firmach produkcyjnych. Niemniej jednak jest w stanie poradzić sobie przede wszystkim z powszechnie występującymi zanieczyszczeniami. Warto rozważyć instalację filtrów w jednostkach, w których każdego dnia występuje znaczne nagromadzenie ludzi, tak aby nie wdychali oni szkodliwych dla organizmu substancji.