Jak alkoholizm rodziców wpływa na dzieci
Jak alkoholizm rodziców wpływa na dzieci – pomoc rodzinom z narkomanią: Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która występuje u osób nadużywających mocno skoncentrowanych napojów. Uzależnienie to dotyka coraz więcej osób, a co najgorsze dotyka nie tylko samych pijących, ale także ich rodziny i bliskich. Jak rozpoznać alkoholika? Jakie zachowania narkomana mogą wskazywać na poważny problem? Jak alkoholizm rodziców wpływa na dzieci? Jak chronić nastolatki przed pijącymi opiekunami? Czy rzucenie alkoholu może pomóc twojej rodzinie?
Charakterystyka alkoholików – jak rozpoznać problem?
Wiele osób sięga po alkohol dla rozrywki, oderwania się od rzeczywistości i uwolnienia od codziennego stresu. Niektórzy robią to okazjonalnie, inni częściej. Jeszcze inni uważają, że picie jest czymś normalnym i nie widzą nic złego w regularnym piciu. To ten drugi typ ludzi można nazwać patologią zatracania się w narkomanii. Problemy zaczynają się, gdy wysoki procent stymulantów przynosi ciągłą ulgę i zakłócenie, a organizm sam musi dostarczyć pewnych substancji uzależniających. Tak definiuje się alkoholizm. Choroba polegająca na stałym lub regularnym stosowaniu środka znieczulającego w postaci alkoholu z powodów emocjonalnych, a także dla aktywności umysłowej lub potrzeb fizycznych i nawyków fizjologicznych.
Główne cechy alkoholików to przede wszystkim:
- nadciśnienie,
- mówienie wolno i niezrozumiale,
- często się rumieni,
- bezsenność,
- rozszerzone źrenice,
- ból brzucha, częste wymioty,
- uścisk dłoni i inne mięśnie
- utrata pamięci,
- wielokrotne powtarzanie tego samego zdania i opowiadanie tej samej historii,
- wiele innych.
Osoby zmagające się z alkoholizmem również często uciekają ze społeczeństwa i stwarzają sobie warunki do picia. Zaczynają unikać swoich bliskich, którzy w tym przypadku zwykle besztają pijącego. Jednak ochota na alkohol jest tak wielka, że cierpiący będzie kłamał i oszukiwał tylko po to, by dostarczyć organizmowi uzależniającej substancji. Kiedy proponowane jest leczenie uzależnienia od alkoholu, ich reakcją jest złość, często krzyk lub obojętność.
Wpływ alkoholizmu rodziców na dzieci
Osoby pijące często mają własne rodziny. Czasem to ustawiają. Uzależnienie jest jednak na tyle silne, że ukochana osoba oraz jej uczucia i emocje schodzą na dalszy plan. W społeczeństwie można zauważyć, że dzieci zachowują się nienaturalnie: są nieśmiałe, zdenerwowane, a czasem nawet próbują się buntować, właśnie z powodu sytuacji w domu.
Dzieci alkoholików

Dla wielu dzieci dużym problemem są rodzice alkoholicy. Większość z nich się boi. Często zdarza się, że po prostu nie czują się bezpiecznie. W rodzinach stosujących przemoc dzieci są torturowane i maltretowane, co poważnie wpływa na ich rozwój emocjonalny, intelektualny i fizyczny. Po drugie, tacy nieletni nie mają wielu znajomych i przyjaciół. Są samotne i często odrzucane przez rówieśników. Sami wstydzą się problemów w domu i nie tworzą relacji z innymi. Te dzieci bardzo cierpią, żyją w stresie, są senne i ciągle się rozpraszają. Zwykle nie zmienia się to do momentu skierowania rodzica lub jednego z członków rodziny na leczenie odwykowe. Ale czy jest to sytuacja korzystna dla wszystkich? Jak rekonwalescencja rodzica wpływa na dziecko?
Przymusowa terapia alkoholowa często zmienia sytuację dziecka. W niektórych przypadkach jest lepiej, w innych nie tak bardzo. Często w takich przypadkach dziecko zostaje samo, co oznacza, że trafia do domu dziecka lub rodziny zastępczej. Dla niektórych dzieci może to być ogromna trauma, szok i przeżycie, które zmieni ich świat. Daje innym nadzieję na lepsze jutro.
Dorosłe Dzieci Alkoholików
Zespół diagnozuje się u osób, które przejawiają cechy w wieku dorosłym. Ich przeszłe życia silnie odzwierciedlają ich obecne zachowanie, psychikę lub osobowość. Często sami inicjują ekspozycję na alkohol i muszą uciekać się do terapii antyalkoholowej. ACoA to zwykle ten, kto chce i musi mieć kontrolę. Rządzą innymi, wydają polecenia, zachowują się jak nastolatki, czasami są ofiarami i myślą, że wszystko jest ich winą.
Dzieci z FAS-em
Drugą grupę stanowiły dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży. Wiedząc o tym, nie zwracała uwagi na swój styl życia i zachowanie. Terapia alkoholowa kobiet i kobiet w ciąży jest nieskuteczna lub w ogóle nie została rozpoczęta. U tych dzieci mogą rozwinąć się choroby alkoholowe w wyniku uzależnienia rodziców i dostarczania płodowi nieodpowiednich substancji. Objawy przedmiotowe i podmiotowe tych osób mogą się różnić w zależności od osoby, ale główne cechy zaburzenia to: inny wygląd, rozstawione oczy, brak zmarszczek nad górną wargą, wysokie czoło, ograniczenia intelektualne, trudności w nauce, depresja, powolny wzrost , i więcej. Aby uniknąć takich powikłań, kobiety w ciąży, które zmagają się z alkoholizmem, powinny zgłosić się do poradni odwykowej.
Głównym zadaniem pozostałych członków rodziny, szkół i placówek opiekuńczych jest dostrzeżenie problemu. Rodzice, którzy sami są uzależnieni, nie biorą spraw w swoje ręce. Oni potrzebują pomocy. Zamknięty ośrodek alkoholowy lub inna podobna placówka może odmienić życie pacjentów i ich rodzin. Leczenie uzależnienia od alkoholu ma pozytywny wpływ na samego dorosłego, jego zdrowie, postrzeganie świata, redefinicję wartości oraz bezpieczny i prawidłowy rozwój jego dzieci.