Jak działają agencje zatrudnienia?

  • Posted on

Jak działają agencje zatrudnienia? Obecnie duże korporacje — niezależnie od branży, w której działają — coraz częściej zwracają się o pomoc w znalezieniu i kontrolowaniu pracowników, którzy dla nich pracują. W efekcie rośnie zainteresowanie tzw. agencjami zatrudnienia, które już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z pracą za granicą. Jak one właściwie działają? Jak wygląda praca z nimi z perspektywy pracodawcy i pracownika? Nasz dzisiejszy post skupi się na opisaniu ich wszystkich.

Jak wygląda współpraca z agencją pracy?

Jak działają agencje zatrudnienia? Ponieważ został stworzony, aby zaoszczędzić przedsiębiorcom jak najwięcej czasu, stara się, aby praca z nim była jak najłatwiejsza i płynniejsza. Można to skrócić do kilku kroków:

  1. Aplikujemy do agencji pracy – kontakt bezpłatny. W tym czasie musieliśmy przedstawić swoją sytuację i własne potrzeby w zakresie współpracy.
  2. Otrzymywane przez nas wyceny uwzględniają koszt pojedynczego pracownika oraz wartość zysku, jaki dana firma nakłada na klienta.
  3. Zawieramy umowę z agencją, aby upewnić się, że jej warunki są dla nas korzystne.
  4. Przyjmujemy pracowników, których wybiera dla nas agencja. Możemy też delegować wszelkie działania agencji – to ona ich następnie wybiera i pilnuje, by wywiązywali się z powierzonych im zadań.
  5. Pracownicy są zatrudniani przez agencję – i po spełnieniu wszystkich wymagań, w tym przejściu szeregu testów i sprawdzeniu ich wiarygodności, mogą rozpocząć pracę.

Oczywiście warto pamiętać, że rola agencji zatrudnienia nie ogranicza się do budowania partnerstw i znajdowania pracowników. Dzieje się tak dlatego, że ten ostatni nadal zarządza pracownikami, których dostarcza, dokonuje z nimi miesięcznych zamknięć, a także zarządza ich długoterminowym zatrudnieniem i różnymi zwolnieniami, urlopami lub innymi rzeczami, które mogą wystąpić w międzyczasie. Oczywiście wszystko odbywa się zgodnie z literą obowiązującego polskiego prawa. Pracownicy zawierają umowy z agencjami, nie z nami. To z kolei przekierowywało na nią wszystkie kwestie formalne, pozwalając nam skupić się na innych rzeczach.

Warto wspomnieć, że współpracujesz z agencjami w dość szczególny sposób. Ze sposobem, w jaki radzi sobie z procesem rekrutacji, znacznie lepiej powierzyć jej znalezienie młodszych pracowników. Jeśli chodzi o stanowiska kierownicze, tutaj sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Menedżerowie rzadko sami znajdują pracę. Trzeba więc rozmawiać z nimi bezpośrednio, aby przekonać ich do współpracy poprzez zaoferowanie lepszych warunków niż to, co oferuje ich obecny pracodawca.

Jak pracownicy korzystają z usług agencji?

Jak działają agencje zatrudnienia?
Jak działają agencje zatrudnienia?

Tak jak agencje zatrudnienia służą pracodawcom w skuteczniejszym znalezieniu i zatrudnieniu pracowników, tak też przynoszą korzyści tym ostatnim. To wszystko dlatego, że zwykle nie współpracują z jedną firmą, ale z wieloma większymi firmami. Więc nie tylko możesz znaleźć pracę, w którą są zaangażowani, ale możesz rozpocząć pracę niemal natychmiast. To świetna opcja dla tych, którzy potrzebują pracy „od zaraz”.

Aby skorzystać z usług agencji pracy, pracownik musi najpierw znaleźć ogłoszenie publikowane przez agencję. Agencja jest ulokowana na wielu różnych kanałach – na portalach ogłoszeniowych, forach dyskusyjnych, stronach w mediach społecznościowych i wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.

Po znalezieniu interesującego go ogłoszenia pracownik musi w standardowy sposób przesłać do agencji pracy własne CV oraz wszelkie inne dokumenty wskazane w ogłoszeniu. Ostatnim krokiem jest oczekiwanie na odpowiedź agencji, po czym możesz rozpocząć z nią współpracę.

Bardzo ważne jest, aby współpraca z agencjami zatrudnienia odbywała się w sposób całkowicie zgodny z prawem. W takim przypadku konieczne będzie podpisanie umowy. Najczęściej praca tymczasowa. Warto zauważyć, że w ten sposób nawiążesz profesjonalne połączenie z agencją, a nie z firmą, z którą będziesz bezpośrednio współpracować. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby się tutaj rozwijał. Firmy zazwyczaj promują tych, z którymi bezpośrednio współpracują – bez angażowania pośredników.

Wiedza o tym, jak działa agencja pracy, pozwala świadomie zdecydować, czy warto z nią współpracować, czy też lepiej nie. Może to być bardzo produktywne i opłacalne, jeśli mamy firmę z wystarczającym popytem. Jeśli nasze potrzeby są niewielkie, często rozsądnie jest znaleźć personel na własną rękę. Dlatego przed zwróceniem się do instytucji należy ocenić jej rentowność. Druga strona medalu – pracownicy – ​​jest mniej istotna. Osoba może jedynie skorzystać z usług agencji iw mgnieniu oka znaleźć pracę odpowiadającą jej umiejętnościom i zdolnościom, a także zaspokajającą jej bieżące potrzeby finansowe.