Jak leczy psychoterapia?
Jak leczy psychoterapia? Psychoterapią określa się nic innego, jak leczenie poprzez rozmowę. Ważne jednak jest, aby lekarz psychoterapeuta był w osobą o odpowiednim doświadczeniu zawodowym, jak również o odpowiednim kwalifikacjach, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli gwarancję, że pomoże on nam się uporać w rzetelny sposób z naszymi problemami emocjonalnymi.
Psychoterapia rodzinna
Psychoterapia rodzinna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że polega na współpracowaniu z rodzinami oraz parami, które potrzebują odpowiedniego wsparcia w swojej relacji. Powodów, dla których osoby decydują się na psychoterapię rodzinną jest wiele, a można do nich zaliczyć w szczególności takie aspekty jak: wystąpienia zdrady, nadużywanie alkoholu, jak również brak odpowiedniej komunikacji między pacjentami. Oczywiście powodów tych może być znacznie więcej. Terapia rodzinna powinna zostać rozpoczęta także w przypadku, gdy:
- jedno z rodziców przejawia problemy związane z naturą emocjonalną
- członkowie rodziny nie są w stanie porozumieć się w odpowiedni sposób nawet w prostych sytuacjach
- występują napięte relacje między rodzicami
- rodzice mają słuszne podejrzenia, że coś niepożądanego dzieje się z ich dzieckiem
- wszystkich członków rodziny dotknął życiowy kryzys
- dziecko wysyła sygnały, że nie jest akceptowany przez rówieśników, bądź gdy zaczyna wagarować
Podjęcie terapii rodzinnej może w znacznie szybszy sposób uporać się z problemami dnia codziennego. Natomiast, aby tak się stało niezwykle istotne jest jak najszybsze udanie się do psychoterapeuty.
Jakie efekty przynosi psychoterapia rodzinna?
Psychoterapia rodzinna może przynieść wiele korzyści, do których należy zaliczyć przede wszystkim:
- zwiększenie wrażliwości na odczucia innych członków rodziny
- zwiększenie zrozumienia w stosunku do motywów postępowania swojego i członków rodziny
- znacząca poprawa komunikacji w rodzinie
- znaczące zwiększenie kompetencji wychowawczych w stosunku do własnych dzieci
Psychoterapia małżeńska
Terapia małżeńska https://psychoterapeuta-gdynia.pl/terapia-par/ powinna zostać podjęta zawsze w przypadku, gdy czujemy, że coś niewłaściwego dzieje się z naszym związkiem i nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z tym problemem, a nawet znaleźć powodu, dlaczego tak się dzieje. Psychoterapia małżeńska została stworzona specjalnie z myślą o tych związkach, w których partnerzy zmagają się z różnorodnymi problemami, nie są w stanie rozwiązać konfliktu, który między nimi wystąpił, jak również, gdy nie potrafią się ze sobą w sposób skuteczny porozumieć. Terapia małżeńska może przynieść zadowalające efekty pod warunkiem, że oboje małżonków będzie chciało w sposób zgodny pracować nad swoim związkiem. Gdyż w przypadku, gdy tylko jedna strona będzie chciała ratować swoje małżeństwo, a druga stronie nie, to taka terapia nie będzie miała najmniejszego sensu. Istotne jest również dokładne stosowanie się do zaleceń psychoterapeuty, który zajmuje się naszą konkretną sprawą. Jeżeli chodzi o koszt terapii małżeńskiej to należy zaznaczyć, iż nie jest ona w żaden sposób refundowana z NFZ. Można z niej skorzystać wyłącznie w sposób prywatny. Jeżeli chodzi o cenę jednej sesji to wynosi ona około 100 – 120 złotych. Długość trwania pojedynczej sesji to 50 minut.
Konsultacja psychologiczna online
Konsultacje psychologiczne online każdego roku cieszą się coraz większą popularnością. Z takiej metody terapii mogą skorzystać osoby borykające się z różnorodnymi problemami, do których można zaliczyć przede wszystkim:
- występowanie zaburzeń lękowych
- występowanie nerwicy oraz depresji
- zaburzenia odżywiania
- fobie
- uzależnienia
- borykanie się z niskim poczuciem własnej wartości
- występowanie problemów związanych z budowaniem relacji z innymi ludźmi
- odczuwanie bólu emocjonalnego
- borykanie się z zespołem stresu pourazowego
- występowanie problemu związanego z zaburzeniami osobowości
Konsultacje online stwarzają duży komfort dla pacjenta, ponieważ bez potrzeby wychodzenia z domu może on uzyskać profesjonalną pomocą specjalisty. Terapie takie stały się bardzo popularne w obecnych czasach i zaczyna z nich korzystać coraz większe grono osób.
Czym jest psychoterapia poznawczo-behawioralna?
Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest to nic innego, jak terapia rozpoznająca wszelkie zaburzenia psychiczne, które są ściśle powiązane z wyuczonymi schematami zachowania. Psychoterapia poznawczo-behawioralna charakteryzuje się przede wszystkim tym, że swe działanie skupia na usuwaniu lęków, które zaczynają się pojawiać na skutek wymyślonych, bądź realnych sytuacji. Metoda ta w większości sytuacji jest stosowana w przypadku osób, które borykają się z zaburzeniami nastroju, jak również posiadają chorobę afektywną dwubiegunową.
Czym jest psychoterapia psychoanalityczna?
Psychoterapia psychoanalityczna jest to metoda terapii, która charakteryzuje się tym, że polega na dokładnej analizie procesów zachodzących w podświadomości, jak również na odkrywaniu rzeczy, których dany pacjent o sobie nie wie. Aby ta forma psychoterapii została w odpowiedni sposób przeprowadzona, psychoterapeuta musi stworzyć pacjentowi dobre warunki do swobodnego opowiadania o sobie i o swoich przeżyciach.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.pl |
![]() |
![]() |
![]() |