Jak pozyskać pracowników z Ukrainy
Jak pozyskać pracowników z Ukrainy – znalezienie dobrego pracownika w chwili obecnej staje się bardzo trudnym zadaniem. Choć bezrobocie powoli rośnie, to chętnych do podjęcia zatrudnienia w niektórych branżach wciąż brakuje. To natomiast sprawia, że pracodawcy coraz częściej rozważają zatrudnienie osób innych narodowości, w tym między innymi Ukraińców. Oto sposoby, za pomocą których można pozyskać dobrego pracownika z Ukrainy.
Zgłoszenie do lokalnego urzędu pracy
Jednym ze sposobów pozyskania pracownika zza wschodniej granicy, z którego często korzystają pracodawcy, jest zgłoszenie się do lokalnego urzędu pracy. Tam też można znaleźć sporo ogłoszeń, skierowanych zarówno do Polaków, jak i do Ukraińców. Pracodawca przedstawia swoje wymagania, a także ofertę wynagrodzenia i warunki pracy, czekając, aż zgłoszą się do niego kandydaci wytypowani przez urząd. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i nic nie kosztuje, jednak zastanówmy się, czy w ogóle warto się w nie angażować? Weźmy pod uwagę, że Ukraińcy rzadko zgłaszają się do polskich urzędów pracy, gdyż najczęściej nie wiedzą nawet, że takowe istnieją. Owszem, w ten sposób możemy pozyskać pracownika, który już od dawna mieszka na terenie Polski, jednak nie kogoś, kto dopiero co przyjechał do naszego kraju. Ci natomiast wolą szukać pracy innymi metodami, gdyż powszechnie wiadomo, że współpraca z urzędem pracy jest czasochłonna i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Dlatego też zgłoszenie zapotrzebowania na pracownika z Ukrainy do lokalnego urzędu pracy nie powinno być jedynym sposobem, w jaki szukamy siły roboczej.
Współpraca z agencją pośredniczącą

Wielu pracodawców decyduje się na współpracę z agencją pośrednictwa pracy dla Ukraińców. W rzeczywistości jest to jedno z najlepszych rozwiązań, na jakie możemy się zdecydować. Powodem jest fakt, iż agencja zrzesza Ukraińców, którzy w danym momencie poszukują pracy. Prowadzona jest tam wstępna selekcja, zatem na rozmowę kwalifikacyjną trafiają wyłącznie osoby, spełniające nasze wymagania. Ponadto agencja pośrednictwa pracy wchodzi w rolę pracodawcy, przez co zdejmuje z nas znaczącą ilość obowiązków, w tym udzielanie urlopu, odprowadzenie składek ZUS czy wypłacanie świadczeń chorobowych. W praktyce jedynie korzystamy z pracy wybranych osób, rozliczając się bezpośrednio z agencją. Takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe, a także pozwala uniknąć zbędnego ryzyka. Przejawia się ono między innymi niedopełnieniem obowiązków związanych z legalizacją zatrudnienia cudzoziemca. Jak wygląda współpraca z agencją pracy dla Ukraińców? Zazwyczaj przebiega ona na bardzo prostych zasadach – wystarczy zgłosić się do agencji, podając zapotrzebowanie na pracowników, wymagania względem ich oraz warunki zatrudnienia, jakie oferujemy. Pracownicy agencji załatwiają za nas formalności, a także w naszym imieniu szukają osób, jakich potrzebujemy. Z ich pomocą mamy duże szanse na znalezienie pracownika, gdyż Ukraińcy w pierwszej kolejności zwykle zgłaszają się właśnie do specjalistycznych podmiotów.
Umieszczanie ogłoszeń w internecie
Pracodawcy, którzy chcą pozyskać pracownika z Ukrainy, mogą również zdecydować się na umieszczenie stosownego ogłoszenia w internecie. Służą temu dedykowane portale, a poszukiwania za ich pośrednictwem są stosunkowo tanie. Niemniej jednak musimy pamiętać, aby umieścić ogłoszenie w języku ukraińskim oraz wyznaczyć osobę, która będzie przeprowadzała rozmowy kwalifikacyjne. Dobrze, aby posiadała ona również wiedzę z zakresu zatrudniania cudzoziemców oraz legalizacji ich pobytu w Polsce. Te aspekty sprawiają, że wiele firm rezygnuje z szukania Ukraińców do pracy na własną rękę. Wbrew pozorom cała procedura rekrutacyjna nie wygląda tak samo, jak w przypadku pracowników z Polski. Ponadto, szukając Ukraińców na własną rękę, musimy wejść w rolę pracodawcy, czego unikamy, korzystając z pomocy wyspecjalizowanej agencji pośrednictwa pracy.
Czy warto zatrudniać Ukraińców?
Coraz więcej firm działających w różnych branżach decyduje się zatrudnić do pracy Ukraińców. Wynika to często z faktu, iż trudno im pozyskać chętnych do zajmowania poszczególnych stanowisk wśród naszych rodaków. Na niedobory cierpi zwłaszcza branża budowlana i produkcyjna, ale również handel i gastronomia. Sama procedura związana z zatrudnieniem Ukraińca jest jednak dosyć skomplikowana. Musimy pamiętać nie tylko o dopełnieniu zwykłych formalności, ale również tych, które związane są na przykład z zalegalizowaniem zatrudnienia czy nawet pobytu. Przybywający do Polski Ukraińcy często nie radzą sobie z najprostszymi kwestiami, nie mówiąc już o barierze językowej, jaką będziemy musieli przeskoczyć. To wszystko sprawia, że zatrudnienie Ukraińca staje się opłacalne, jednak wyłącznie w przypadku, gdy korzystamy z usług wyspecjalizowanego podmiotu. Jest nim agencja pośrednictwa pracy, która oferuje niezbędną pomoc w zakresie formalizacji zatrudnienia cudzoziemców, zwłaszcza Ukraińców. Jeśli więc poszukujemy pracowników, to szczególnie w obecnej sytuacji, nie warto rezygnować z osób zza wschodniej granicy, niemniej jednak należy podejść do ich zatrudnienia z rozsądkiem.