Piaskowanie betonu – wszystko co musisz wiedzieć
Piaskowanie betonu – wszystko co musisz wiedzieć: piaskowanie jest procesem, z którym możemy spotkać się – wbrew pozorom – dość często. Mimo to, najczęściej mówimy o piaskowaniu betonu, co dla wielu osób kojarzy się błędnie z. jego wytwarzaniem i obróbką. Warto zatem dowiedzieć się, na czym proces ten polega i jakie są techniki jego prowadzenia.
Czym jest piaskowanie?
Piaskowanie jest jednym z najbardziej popularnym procesem polegającym na czyszczeniu, którą wykorzystuje się do różnorodnych powierzchni. W ostatnim czasie jednak najczęściej można trafić na piaskowanie betonu. To technologiczny proces, który wykorzystuje przede wszystkim ścierniwo oraz specjalistyczne urządzenia, które wyrzucają je dzięki sprężonej cieczy albo powietrza. Te rzeczone urządzenia to piaskarki. W przypadku ścierniwa natomiast rolę czyściwa pełni piasek szklarski, bądź też kwarcowy. Coraz częściej jednak do piaskowania wykorzystywany jest garnet, elektrokorund czy szklane kulki. Obróbkę tę wynalazł Benjamin Chew Tilghman.
Jak wygląda piaskowanie betonu?
Wbrew pozorom, piaskowanie betonu jest dość prostym procesem, który można zasadniczo podzielić na trzy etapy. Po pierwsze, na samym początku usuwamy stare powłoki oraz możliwe zanieczyszczenia z powierzchni. Następnie rzeczoną powierzchnię ujednolicamy, a później – nadajemy jej odpowiednią, chropowatą strukturę. Po zakończeniu piaskowania można zająć się innymi pracami, na przykład malowaniem. Piaskowanie betonu jest bardzo podobne do szlifowania. Dzięki zastosowaniu tej procedury, otrzymujemy równą powierzchnię oraz przygotowujemy ją pod kolejne obróbki. Piaskowanie bowiem ma na celu nadać betonowi szorstkość, a równocześnie przyczynić się na lepszą przyczepność farby lub innych materiałów na czyszczonej powierzchni. Niejednokrotnie czyszczeniu poddawane są również powierzchnie metalowe. Wówczas piaskowanie pozwala na pozbycie się między innymi skutków korozji. Możemy również w ten sposób pozbyć się zabrudzeń, zacieków czy osadów. Proces ten jest więc również wykorzystywany do czyszczenia oraz renowacji starych murów, bądź też ścian. Co istotne, nie powinno się piaskować miejsc zbudowanych z cegieł.
Technologie stosowane do piaskowania betonu
Piaskować możemy na kilka sposobów. Pierwszy z nich to piaskowanie na sucho, które odbywa się poprzez użycia odpowiedniego ścierniwa oraz zastosowania sprężonego powietrza. Do tego jednak konieczne jest wykorzystanie kompresora oraz pistoletu. Pistolet wyrzuca powietrze razem z materiałem ściernym. Kompresor natomiast pełni pewnego rodzaju rolę silnika. Taki sprzęt jest dość podstawowy, jednak jednocześnie możemy go zakupić w dość niskiej cenie. Piaskowanie na mokro jest związane z wyrzucaniem ścierniwa wraz z cieczą. Ta metoda jednak nie jest zalecana w niektórych sytuacjach. Do tej metody często używa się myjki ciśnieniowej. Zaletą piaskowania na mokro jest przede wszystkim zdecydowanie mniejsze zapylenie. Najczęściej jednak spotyka się piaskowanie za pomocą myjki ciśnieniowej. Jest to metoda najprostsza i nie trzeba wykorzystywać do niej sprężonego powietrza. Myjka ciśnieniowa posiada specjalną dyszę – ścierniwo jest zasysane do lancy, gdzie łączy się z wodą. Materiał jest następnie wyrzucany na nakierowaną powierzchnię z bardzo dużą prędkością. Tę metodę chętnie stosujemy na prywatnych posesjach. Warto jednak wspomnieć, że użycie myjki ciśnieniowej wiąże się z bardzo dużym zużyciem piasku oraz wody. Zdecydowanie jednak jest polecana do piaskowania betonu.
Plusy piaskowania betonu
Piaskowanie betonu jest popularny nie tylko w gospodarstwach domowych. Stosuje się ten proces w licznych sektorach przemysłowych. Głównie ma za zadanie oczyszczać albo wygładzać powierzchnię. Za pomocą piaskowania możemy uzyskać bardzo gładką powierzchnię, a także wyczyścić miejsca, do których ciężko jest dotrzeć z pomocą zwykłej szlifierki. Piaskowanie przygotowuje powierzchnię do malowania, czyści z zielonych wykwitów, bądź też zabezpiecza przed korozją. Jest to więc proces posiadający bardzo szerokie zastosowanie.
Minusy procesu piaskowania
Z całą pewnością do wad piaskowania zalicza się możliwe skutki zdrowotne. Osoby zajmujące się tym procesem są narażone na liczne choroby dróg oddechowych. Ścierniwo, kiedy uderza o powierzchnię, rozpada się na lotne cząsteczki, a te są z kolei wdychane przez ludzi znajdujących się najbliższej. Warto więc – aby chronić swoje zdrowie – założyć maskę, która nie przepuści wspomnianych cząsteczek. Szczególnie niebezpieczne jest piaskowanie betonu z pomocą piasku, bowiem przy zderzeniu z powierzchnią, tworzy się krystaliczny pył krzemionkowy. Dostaje się on do płuc i może prowadzić do tak zwanej krzemicy, czyli choroby powodującej poważne zaburzenia oddychania. Należy więc poważnie przemyśleć wcześniej kwestię zakupu i zastosowania specjalnej odzieży ochronnej, gogli, respiratorów albo wspomnianych masek. Drugą wadą jest również bałagan, jaki tworzy się z powodu dość dużej ilości pyłów. Po piaskowaniu, należy po prostu dodatkowo zastosować odkurzacze, aby pozbyć się zalegającego problemu.