Skup aut bez dokumentów

  • Posted on

Skup aut bez dokumentów: czy zauważyłeś samochód, który wygląda zbyt dobrze, aby był prawdziwy, z jedynym zastrzeżeniem, że jest „bez papierów”? W większości przypadków najlepiej unikać samochodów, które nie posiadają dokumentów rejestracyjnych, ale jest kilka wyjątków. Możesz oczywiście kupić samochód i legalnie go  zarejestrować. Ale w 99% przypadków te zakupy są bardziej kłopotliwe niż pojazd jest wart.

Kupno samochodu sprowadzanego z innego kraju

Zdarzyć się może, że auto nie posiada dowodu rejestracyjnego, ponieważ zostało sprowadzone z Niemiec i nie miało ze sobą niezbędnych dokumentów. Bez nich legalna rejestracja i użytkowanie takiego samochodu w Polsce nie jest możliwe. Skup aut bez dokumentów dba o to, aby każdy pojazd posiadał niezbędny komplet, ponieważ bez tego nie jest możliwe użytkowanie samochodu. Co równie ważne, należy dobrze przypilnować, aby taki komplet dokumentów był elementem zakupu. Tylko na ich podstawie udać się można do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o rejestrację.

W jakich sytuacjach zachować szczególną ostrożność?

Skup aut bez dokumentówSytuacje, które wzbudzić powinny twoją czujność dotyczą sprowadzenia pojazdu z innego kraju i nieposiadania przez niego oryginalnych dokumentów. Inną, równie ważną kwestią jest ciągłość umów pomiędzy osobą, która widnieje jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym, a obecnym sprzedającym. Najbardziej istotnymi dokumentami jest dowód rejestracyjny i karta pojazdu. Jeżeli samochód jest brany na kredyt, powinien okazany zostać dokument potwierdzający spłatę całego zobowiązania.

W przypadku braku dowodu rejestracyjnego (który na przykład zaginął), w Wydziale Komunikacji pobrać można specjalne oświadczenie potwierdzające fakt rejestracji danego pojazdu. W przypadku, kiedy auto wielokrotnie zmieniało właścicieli, a ostatni go nie przerejestrował, konieczne będzie udanie się do urzędu właściwego ze względu na dane w dowodzie rejestracyjnym.

Skup aut bez dokumentów jest bardziej skomplikowany niż w standardowych sytuacjach, ze względu na konieczność upewnienia się, że pojazd nie pochodzi na przykład z kradzieży. Jeśli kupisz pojazd bez zezwolenia, będziesz odpowiedzialny za wysokie grzywny, ponieważ kupowanie skradzionych towarów jest nielegalne. Obowiązkiem użytkownika, jako kupującego, jest zapewnienie, że sprzedawca jest prawowitym właścicielem.

Co zrobić z samochodem bez dokumentów?

Jeżeli na twoim parkingu stoi auto, które nie ma prawa do rejestracji i dowodu rejestracyjnego, istnieje kilka możliwości na jego wykorzystanie. Legalne propozycje to:

  • Odsprzedanie pojazdu pod warunkiem, że posiadasz jego umowę kupna-sprzedaży. Ten proces nie będzie łatwy, bo w ogłoszeniu należy zaznaczyć takie informacje. Zazwyczaj można oczekiwać, że kupi je skup aut z przeznaczeniem na części, pod warunkiem, że jest to naprawdę popularny model. Sprzedaż na części z pewnością mniej się opłaca, ale pozwala na pozyskanie środków zamiast konieczności złomowania samochodu.
  • Dalsza odsprzedaż w sytuacji braku dokumentów nie jest możliwa. Sytuacje czasami są jednak skomplikowane, dlatego warto skontaktować się z firmą oferującą skup aut.
  • Złomowanie pojazdu wydaje się dobrą opcją. Jednak jeżeli brakuje ciągłości umów pomiędzy poszczególnymi właścicielami, twoim obowiązkiem jest zgłoszenie się do Wydziału Komunikacji w miejscu jego zarejestrowania i poproszenie o dokumenty, które zezwolą na złomowanie. To nie jest jednak zawsze możliwe. W przypadku braku dowodu rejestracyjnego konieczne jest zyskanie poświadczenia dowodu. Brak karty pojazdu zastępowany jest przez oświadczenie, że została ona zagubiona.

W większości przypadków skupy aut chcą kupić pojazdy, które są zarejestrowane w Polsce, a przynajmniej mają odpowiednie papiery, które są podstawą do takiej rejestracji.

Umowa sprzedaży samochodu

Weź wszystko w formie pisemnej: pamiętaj, aby zdobyć wszystko na piśmie. Umowa kupna sprzedaży pomiędzy sprzedającym, a kupującym także powinna być w formie pisemnej. Pamiętaj, żeby uwzględnić w niej wszystkie elementy dotyczące kupowanego pojazdu. Takie jak ostateczna kwota zakupu, ewentualnie wpłacona zaliczka, elementy wyposażenia dodatkowe, stan techniczny etc.

Dopiero na podstawie takiej umowy dochodzić można roszczeń na przykład z tytułu rękojmi. Umowa jest potrzebna nawet w przypadku auta bez dokumentów, które będzie transportowane na lawecie, na przykład do złomowania albo do skupu na części. Posiadanie umowy sprawia, że można to zrobić legalnie.

Kupienie auta bez dokumentów jest sporym problemem. Zazwyczaj nie można go bowiem zarejestrować, co wiąże się z brakiem możliwości poruszania się po polskich drogach. W przypadku, kiedy jest się posiadaczem takiego auta, najlepszym wyjściem jest zwrócenie się do skupu aut, który prowadzi także skup tego typu pojazdów. Pamiętać jednak należy, że taki pojazd traktowany jako niepełnowartościowy, a więc raczej nie uzyska się za niego bardzo wysokiej kwoty. Można jednak zaoszczędzić, na przykład poprzez brak konieczności transportowania go na lawecie, co jest drogie. Wszystko zależy również od tego jakich dokumentów brakuje i na jakiej podstawie.