Zatrudnienie Ukraińców w Polsce – jak zrobić to dobrze?

  • Posted on

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce – jak zrobić to dobrze? Zatrudnianie ma swoje wady i zalety. Zalety to na pewno koszt zatrudnienia takiego pracownika. Wada to na pewno miejsce zamieszkania. Żeby zatrudnić pracownika z Ukrainy, możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy to wykorzystanie w tym celu agencji zatrudnienia, która weźmie na siebie wszystkie koszty związane z zatrudnieniem pracownika, legalizacją pobytu oraz zapewnieniem zakwaterowania. Drugi to samodzielne zatrudnienie takiego pracownika.

Wybór metody zatrudnienia ma związek z ilością pracowników jakich potrzebujemy oraz charakterem pracy jaki oferujemy pracownikowi zza wschodniej granicy. W przypadku, kiedy chcemy zatrudnić dwóch pracowników, możemy pokusić się o samodzielne ich znalezienie, zalegalizowanie ich pobytu, a może nawet o samodzielne znalezienie im zakwaterowania. Jeśli będzie to praca więcej niż fizyczna, to takie samodzielne zatrudnienie może mieć większy sens nie zatrudnienie przez agencję pracy.

Poszukiwanie pracownika z Ukrainy

Zatrudnienie Ukraińców w Polsce - jak zrobić to dobrze?Kiedy potrzebujemy pracownika, zazwyczaj korzystamy z serwisu z ogłoszeniami. Kiedyś gazety, dzisiaj mniej lub bardziej profesjonalne portale z ogłoszeniami o pracę, na których spotykają się pracodawcy i pracobiorcy. W przypadku pracownika z Ukrainy jest to o tyle utrudnione, że nie korzysta on z portali dostępnych w Polsce. Oczywiście, dłużej obecny w Polsce obywatel z Ukrainy może szukać pracy na polskich portalach, ale jego wymagania rosną z czasem, a przecież takiego pracownika nie szukamy. Szukamy kogoś, kto jeszcze nie zdążył w Polsce znaleźć dobrobytu. Kogoś kto nie wymaga 8 godzinnej zmiany i 22 zł brutto za godzinę. Mamy łatwiej jeśli nasze przedsiębiorstwo znajduje się w województwie mazowieckim. Jeśli szukamy jednego czy dwóch pracowników z Ukrainy powinniśmy udać się na Dworzec Zachodni. Na dworcu autobusowym na Dworcu Zachodnim w Warszawie codziennie przyjeżdża autobus z Ukrainy, z którego wychodzą single lub pary, które jak kiedyś Polacy w Niemczech, wsiada w autobus z walizką, bez większych planów na przyszłość. Tacy pracownicy są najlepsi. Jeśli dzisiaj przekroczyli granicę to możemy ich zatrudnić na co najmniej 3 miesiące. Jest to lepszy pracownik niż taki, który przekroczył granicę tydzień czy dwa tygodnie temu i dopiero do nas trafił. Załatwienie formalności (przecież nie możemy zatrudnić takiego pracownika na czarno i bez badań), może potrwać tydzień lub dwa.

Zakwaterowanie

Jeśli naszego pracownika z Ukrainy znaleźliśmy na Dworcu Zachodnim w Warszawie to z całą pewnością nie ma on gdzie spać. W zależności od tego, gdzie będziemy go zatrudniać, należy znaleźć mu zakwaterowanie. W Warszawie i okolicach znajduje się dużo hosteli, w których możemy go umieścić (oferty na Olx.pl, hasło: kwatery pracownicze). Koszt: 700 zł na miesiąc (potrącamy z pensji).

Legalizacja pobytu

Należy zacząć od oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcom. Zrobimy to w Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zatrudnienia (miejsca prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę). Wtedy możemy rozpocząć procedurę wyrabiania zezwolenia na pracę typu A dla Ukraińca, ale nie powinniśmy tego robić zanim nie sprawdzimy, czy rzeczywiście nasza współpraca będzie korzystna. Jeśli pracownik szybko odejdzie z pracy, takie zezwolenie przedłużające pobyt będzie niepotrzebne. Teoretycznie pracownik powinien rozpocząć pracę po uzyskaniu oświadczenia i w konsekwencji podpisaniu umowy o pracę (czy raczej umowy zlecenie). Później musimy zgłosić pracownika do ZUSu. Żeby ułatwić sobie w przyszłości rozliczanie, należy od razu zrobić NIP dla pracownika oraz zameldować pracownika na pobyt czasowy.

Praca dla obywatela Ukrainy

Praca dla obywatela Ukrainy, mimo najszczerszych starań, nie powinna być pracą złożoną. Pracownik, który przyjeżdża z Ukrainy nastawia się na pracę fizyczną i zazwyczaj nie jest to pracownik wykształcony czy kreatywny. Wręcz przeciwnie. W większości przypadków są to osoby ze środowiska, które mają wysokie wymagania, ale małe kwalifikacje. Na samym początku nie powinniśmy powierzać im pracy związanej z odpowiedzialnością. Ponad to, nieznajomość języka przez Ukraińca, może doprowadzić do kosztów poniesionych przez pracodawcę. Dopóki nie będziemy pewni, że pracownik rozumie co do niego mówimy, a nie tylko bezmyślnie potakuje głową, dopóty nie możemy powierzać mu wymagającej czytania pracy.

Kiedy pracownik rzeczywiście będzie się starał, możemy zacząć powierzanie jemu bardziej wymagającej pracy, gdyż porzucenie pracy przez Ukraińca z dnia na dzień nie jest niczym dziwnym. Obcokrajowiec nie czuje przywiązania do Polski i nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji porzucenia pracy. Nie czekają go żadne konsekwencje z tego tytułu. Może wrócić na Ukrainę bez żadnych obaw, że po ponownym przyjeździe do Polski, będzie miał problem z podjęciem zatrudnienia. Duże firmy zatrudniające wysokie ilości pracowników z Polski i z Ukrainy planują z czasem częściowe schodzenie ze stanowisk mniej fizycznych Polaków i częściowe powierzanie ich cudzoziemcom, oczywiście pod nadzorem.

Kiedy zatrudniamy duże ilości pracowników warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, która zajmuje się tym codziennie. Na pewno taka firma nie będzie w stanie znaleźć pracowników wykwalifikowanych, ale z czasem z tych dostarczonych nam przez tą firmę, źli pracownicy sami się wykruszą. Z tych, którzy zostaną będziemy mogli dobrać sobie pracowników, których przejmiemy jeśli okażą się bardzo dobrzy.